تولید کردن ایران برانکو سرمربی منصوریان

تولید کردن: ایران برانکو سرمربی منصوریان پرسپولیس سرمربی استقلال سرمربی پرسپولیس علیرضا منصوریان برانکو ایوانکوویچ

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌آید؟

مواضع مقامات ایرانی در برابر پیشنهاد ترامپ نشان می دهد این پیشنهاد را رد نمی کنند ولی توپ هنوز در زمین آمریکایی هاست.

ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌آید؟

ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران می آید؟

عبارات مهم : ایران

توپ هنوز در زمین آمریکاست| ترامپ می خواهد با بدنۀ ناراضی جامعه سخن بگوید

مواضع مقامات ایرانی در برابر پیشنهاد ترامپ نشان می دهد این پیشنهاد را رد نمی کنند ولی توپ هنوز در زمین آمریکایی هاست.

پیشنهاد ترامپ جهت گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران، بروندادی از تحولاتی است که میان کشور عزیزمان ایران و امریکا در روزهای اخیر افتاده هست. نخستین گام در این مسیر از سوی اروپایی ها اتفاق افتاده هست. اروپایی ها هر چند پیش از خروج امریکا از برجام تلاش کردند مانع این خروج شوند، ولی ترامپ بالاخره ترساندن خود را در ماه می امسال عملی کرد و از برجام خارج شد. از این رو اروپایی ها و مخصوصا فرانسه، در جهت جلوگیری از زیاد کردن تنشهای بین کشور عزیزمان ایران و امریکا، مسیر جدیدی را به دو طرف پیشنهاد دادند. این مسیر جدید، مذاکره مستقیم امریکا و کشور عزیزمان ایران و حل پرسشها دو طرف بود.

ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌آید؟

به نظر می رسید هیچ یک از دو طرف ابتدا به ساکن، مذاکره را رد نمی کنند و شروطی جهت این مسیر داشته باشند. این مسیر تازه باعث شد کانال عمان فعال شود و مقامات این کشور که در شکل گیری ارتباط بین دو طرف قبل از شکل گیری برجام نیز نقش موثری داشتند، به واسطه ای در این میان تبدیل شوند.

طبق شواهد موجود، عمان در روزهای اخیر خبر های دو طرف را به یکدیگر مخابره کرده هست. دقیقا یک ماه پیش بود که محمد جواد ظریف در سفر به عمان با همتای خود دیدار داشت. راجع به این دیدار گفته شد وزیر خارجه در چارچوب مشورت های منظم دوجانبه با یوسف بن علوی همتای عمانی خود دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و پرسشها منطقه ای گفت و گو و تبادل نظر کرده است.

مواضع مقامات ایرانی در برابر پیشنهاد ترامپ نشان می دهد این پیشنهاد را رد نمی کنند ولی توپ هنوز در زمین آمریکایی هاست.

گفته می شود در این دیدار بوده است که در جهت خواهش اروپایی ها، کشور عزیزمان ایران شروط خود جهت شکل دادن مسیری جهت مذاکره را به عمانی ها انتقال داده اند تا به امریکایی ها مخابره بشود. بعد از ورود و درخواست اروپایی ها این روند به کانال عمان رسیده و از این مسیر پیگیری می شود.

در حال حاضر رفت و آمدهای زیادی در جریان است که نشانه هایی از جدی شدن این عنوان هست. بعد از حضور ظریف در عمان، سفر وزیر خارجه عمان به واشنگتن مورد توجه واقع شد. گفته می شود سفر جمعه یوسف بن علوی به واشنگتن و دیدار با جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا جهت میانجیگری این کشور و کم کردن تنش میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا صورت گرفته است.

در این باره با اینکه اخباری از سفر بن علوی در روز جمعه به پایتخت کشور عزیزمان ایران انتشار یافته بود ولی وزارت حارجه این خبر را تکذیب کرد، ولی در مورد اینکه آیا بن علوی قرار است پیامی از سوی امریکا به کشور عزیزمان ایران مخابره کند، چیزی گفته نشد. به گمان بعضی ناظران این سفرها نشانه این است که عمان بار دیگر کانال میانجیگری خود بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن را فعال کرده و می کوشد اختلافات بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن را حل کند.

ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌آید؟

البته پاسخ کشور عزیزمان ایران به پیشنهاد ترامپ از سوی ظریف وزیر خارجه و وزارت خارجه داده شد. کشور عزیزمان ایران بزرگترین مسئله مذاکره را بدعهدی و خروج امریکا از برجام می دانند. در همه مواضع مقامات ایرانی به این مسئله اشاره شده است است پاسخ امریکایی ها به شروط کشور عزیزمان ایران در این باره مهم هست. نوع صحبتهای ترامپ در کنفرانس خبری با همتای ایتالیایی و سخن از دیدار با مقامات ایرانی بدون شرط نشان می دهد امکان شکل گیری فضای تازه در این باره وجود دارد.

توقف کوتاه تحریم ها؛ ظریف و پمپئو در سنگاپور

مواضع مقامات ایرانی در برابر پیشنهاد ترامپ نشان می دهد این پیشنهاد را رد نمی کنند ولی توپ هنوز در زمین آمریکایی هاست.

این روند در حالی پیش می رود که شنبه 13 مرداد، وقت اعمال نخستین دور تحریمها بعد از خروج امریکا از برجام فرا می رسد. این روز می تواند روز مهمی جهت راستی آزمایی میل به ترامپ جهت گفت و گو با مقامات ایرانی باشد. اگر آنچنان که ترامپ می گوید بدون هیچ مشکلی بتواند با مقامات ایرانی دیدار کند، می تواند جهت گام اول این تحریمها را عقب تر بیندازد و یا در حال حاضر آنها را متوقف کند. در این باره شنیده می شود احتمال دارد توقف کوتاهی در اعمال تحریمها ایجاد شود. این روند در صورتی است که اخبار جدیدی در مورد روشهای تازه جهت حل پرسشها دو طرف شکل گیرد.

از سوی دیگر شائبه هایی در مورد سنگاپور و حضور همزمان وزرای خارجی کشور عزیزمان ایران و امریکا شکل گرفت.

ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران می‌آید؟

در نهایت اشاره به چند توصیه در این باره می تواند راهگشا باشد:

۱-اگر این روند و بازی ترامپ جهت میل به به دیدار با ایرانی ها را از زاویه ای دیگر نگاه کنیم، میتوانیم حدس بزنیم که این بازی ادامه دارد و اینجا توصیه آخر آن نیست. یک نگاه این است که ترامپ می داند ایرانی ها در شرایطی که امریکا از برجام خارج شده است به او اعتماد نخواهند کرد و پای میزی که او می خواهد نمی نشینند. از این رو می خواهد فضایی را پیش ببرد که در هر دو صورت برنده آن خواهد بود. او با این پیشنهاد می خواهد با بدنه ناراضی جامعه سخن بگوید.

۲-فاز بعدی ترامپ این است که روی ناآرامی های اجتماعی سرمایه گذاری کند و با القا این عنوان که علت پرسشها اقتصادی، عدم تعامل و مذاکره با امریکاست، روی تحرکات اجتماعی حساب باز کند. تحرکات اینترنت این مسئله را نشان می دهد و در این فضا ارائه پیشنهاد به مذاکره معنای جدیدی پیدا می کند.

۳-اظهارات و مواضع مقامات امریکا مخصوصا ترامپ و وزیر خارجه او، نشان می دهد آنها جهت ارتباط با کشور عزیزمان ایران از سطح سیاسی به سطح اجتماعی شیفت کرده اند. آنها به انحای متفاوت تلاش می کنند با مردم کشور عزیزمان ایران حرف بزنند و روی شکاف مردم با حاکمیت کار کنند.

۴-سخنرانی مایک پمپئو در یک جمع ایرانی- امریکایی در ایالت کالیفرنیا با عنوان «حمایت از صدای مردم ایران» دقیقا با همین نشانه شکل گرفت. پمپئو که سابقه ریاست سیا را دارد تلاش کرد با اظهار یک سری اطلاعات اشتباه و دادن کدهای غیر صحیح ناشیانه، نارضایتی های اجتماعی را نشانه برود. او اطلاعات صحیح را به علت شغل قبلی خود در دست دارد، ولی تعمدا تلاش می کند فضای کشور عزیزمان ایران را متلاطم نشان دهد و بین مردم و دولت شکاف ایجاد کند و امریکا را حامی مردم نشان دهد.

۵- روزهای آینده نیز پیشنهاد ترامپ جهت مذاکره با مقامات ایرانی در رسانه ها مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت. ولی شکل گیری اتفاقات تازه میان کشور عزیزمان ایران و امریکا نیازمند عدم صدمه به برجام و تعلل امریکا در ایجاد تحریمهاست. اعمال روشهای سخت و از سویی دیگر مواضع نرم و تعاملی، زیاد القای یک فضای ضد و نقیض را می کند که نمی تواند اعتمادها را جلب کند.

خبرآنلاین / محمد اکبری

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | مذاکره | امریکا | ایرانی | امریکایی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs